Açlık Terapileri ile İlgili Önemli Açıklama

0

Günde 250-500 gr dan fazla yemek birikinti oluşturur. Sürekli sindirimi denetlemek,  metabolik atıkları uzaklaştırmak, atılamayanları depolamak ve görevli organları yönlendirmek bağışıklık sistemini çok meşgul ettiği için hastalıklara karşı direnç gösteremez. Oruç tutarken, yani bedene dışarıdan hiçbir besin gelmediğinde bağışıklık sistemi sindirim sistemi ile uğraşmaktan kurtulur, bütün gücünü vücudu temizlemeye yöneltir.

İLK 3-4 GÜN

Karaciğer ve bağırsaklardan dışkıyla, akciğerden öksürük ve nefesle, beyinden hapşırma, gözyaşı, kulak akıntısı ve geniz akıntısıyla, böbreklerden idrarla, kandan terle metabolik atmaya başlar. Bu ağır işin gerçekleşmesi sırasında çok enerji harcanır. Bu enerjinin temini için önce glikojen ve yağ depoları kullanılır. Onun için açlığın ilk 3-4 gününde her gün 1-1.5 kg verilir.

3-4 GÜN SONRA

3-4  gün sonra temizlenen kan, damarların duvarında oluşan kolesterol, toksin ve kireç tabakasını eriterek vücuttan atmaya başlar. Bu günlerde insanın ağzı, nefesi ve teri kokar, tükürüğü artar, koyulaşır ve yapışkan olur. İdrarda koyulaşır, kokusu ağırlaşır; bu sırada kum ve taş dökülebilir. Titreme, tansiyonda  düşme veya yükselme gözlenebilir; mide bulantısı, kusma, kaşıntı olabilir, aft, uçuk, sivilce, çıban ve yaralar çıkabilir. Ancak ibadet eden insanların orucu rahat geçer, sadece hafif titreme olur veya nabız düşer.

5-7. GÜNÜ

Ağızdan ve deriden aseton kokusu gelmeye başlar. Bu durum vücudun iç beslenmeye geçtiğini gösterir ve o gün herkese ağır gelebilir. Çünkü o gün açlığın tesiri hücrelere iner ve değişime uğrayan hücreleri temizlemeye başlar. Temizlenmesi mümkün olmayan hücreleri tek tek parçalayarak besine dönüştürür, yani hastalıkları kökten yok etmeye başlar. Birikintileri eriterek kısmen kullanır, kısmen dışarı atar.

5-7. GÜNDEN SONRA

5-7. günden sonra kahverengi çok kokulu büyük abdest gelebilir. Kadınlarda koyu kırmızı, kahverengi veya yeşile dönük parçalı ve kokulu adet kanaması olabilir. Bu günlerde oruçlunun tükürüğü, iltihaplı yaraları iyileştirir, kulaktaki mantarı kurutur, virüsü yok eder, yeni oluşmuş kataraktı eritir, akrebi bile öldürebilir. BU SÜREÇTE KİLO KAYBI AZALIR, GÜNDE 500-700 GRAMA İNER.

  1. GÜNDEN İTİBAREN
  2. günden itibaren kilo kaybı 300-360 grama, 21 gün sonra ise 120-150 grama iner. Kilolu olanlar daha fazla kilo verebilir. Açlık sırasında su içilmezse, su temini için daha çok hasta hücre kullanılır, dolayısıyla iyileşme daha hızlı gerçekleşir. Ancak susayanların su içmesi gerekir. Susama toksinleri eritmek için vücudun suya ihtiyacı olduğunu gösterir.

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

1-Bağışıklık sistemi hasta ve zikirden vazgeçen hücreleri parçalayıp yok edince, iştah açılır, iştah açılmadığı sürece oruca devam edilir.

2-Açlıkta niyet çok önemlidir. Açlığa niyet edildiğinde bağışıklık sistemi, her organ ve her bir hücre kendini bu niyete göre programlar. Açlığın her günü için belli miktarda fazlalık atmayı ve harcamayı planlar. Vücudun programını bozmamak için niyeti bozmamak gerekir.

3-Açlıktan korkmak için sebep yoktur, açlıktan zarar gelmez. Çünkü Allah Teala’yı zikreden hücreye kabirde kurt-böcek dokunmadığı gibi açlıkta zikreden hücrelere dokunmaz. Açlık ta beden de aç kalmaz. Çünkü her bir hücrede 40 günlük zahire, rızık vardır. Bununla birlikte vücut yıllarca toplanan birikinti ve değişen hücreleri gıdaya dönüştürerek kullanabilir. Bunu idrak edebilenin açlığı kolay geçer.

4-Sağlık için 10 günden fazla açlığa gerek yoktur.

Kaynak
Kitap: Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinde
Yazar: Dr. Aidin Salih
Yayınevi: Sade Hayat Yayınları

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply