Bal ile Yapılan İlaçlar

1

BALIN FAYDALARI

Mide ve bağırsak bozukluklarına iyi gelir; mide onikiparmak bağırsağındaki ülsere yaraların kapanmasına iyi gelir. Romatizma, kalp, akciğer ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Damar sertliği sinir hastalıklarına ve kansızlığa iyi gelir. Gençleştirir, dinç tutar. Şifa amacıyla tüketmek için sabah ve akşam aç karnına 1 çorba kaşığı yenebilir.

BAL İLE YAPILAN İLAÇLAR

1-
Karışım terkibi: 1 çorba kaşığı bal 1 bardak elma suyu içinde eritilir,
Kullanımı: Her sabah aç karnına içilir.
Neye iyi gelir: Özellikle karaciğer hastaları için çok şifalıdır.

2-
Karışım terkibi: 2 çorba kaşığı anason+1 çorba kaşığı öğütülmüş sinameki+ 2 çorba kaşığı kişniş+1 çorba kaşığı pul biber+1 baş dövülmüş sarımsak+3-4 limon suyu+150-200 gr zeytinyağı karıştırılır
Kullanımı: Yemeklere veya ekmek üzerine sürülerek kullanılabilir.
Neye iyi gelir: Kabızlığa ve hazma iyi gelir.

3-
Karışım terkibi: 10 tane limonun suyu, tahta havanda dövülmüş 10 baş sarımsak ve 1 kg bal karıştırılarak cam kavanoza konulur. Ağzı 3 kat pamuklu bezle kapatılır, karanlık ve serin yerde 7 gün bekletilir.7 gün sonra süzerek veya süzmeden kavanozun kapağı kapatılır ve buzdolabına muhafaza edilir. Yıllarca saklanabilir, ne kadar uzun kalsa o kadar kuvvetlenir.
Kullanımı: İlaç bitene kadar her gün aynı saatte aç karnına 4 çay kaşığı yutulur. Her defasında 1 çay kaşığından fazla almamak ve hemen yutmadan, ağızda dağılmasını sağlayacak şekilde dolandıra dolandıra eritmek gerekir. Çünkü önemli olan mideye gitmesi değil, ağızda kılcal damarlar tarafından emilmesidir.
Neye iyi gelir: Bu mükemmel ilacın bu şekilde(emilerek) tüketilmesi kalp ve beyin damarlarını temizleyerek açar. İçilerek tüketildiğinde ise, mide ve 12 parmak bağırsağı ülserine, midedeki H.Pylori enfeksiyonuna son verir. Bu kür, sağlıklı olanların hastalanmaması, hastaların tedavisi için yılda 1 defa kullanılabilir. Ayrıca 40 yaşın üzerindekiler her türlü hastalıkta bu ilacı kullanabilirler.

4-
Karışım terkibi: 10 gr kaya tuzu 50 gr ılık su ile eritilir. Sonra tuzlu sudan gerekli miktar alınır ve aynı miktar bal ile karıştırılır.
Kullanımı: Sabah akşam kulaklara 7-8 damla ılıtılarak damlatılır
Neye iyi gelir: Ortakulak iltihabı, mantar ve kulak uğultusuna iyi gelir.

5-
Karışım terkibi: Çörekotu balla karıştırılır.
Kullanımı: Sabah akşam aç karnına 1 tatlı kaşığı yutulur.
Neye iyi gelir: Büyüklere, küçüklere, hastalara, sağlıklılara iyi gelir.

Kaynak
Kitap: Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinde
Yazar: Aidin Salih
Yayınevi: Sade Hayat Yayınları

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.