Çemen Tarifi

0

Çemenin lezzetini bilen kahvaltı sofrasından eksik etmiyor. Özellikle tavada yumurta yaparken içerisine biraz çemen çok yakışır. Ayrıca ekmeğe sürerek veya makarna sosunda kullanarak tüketebiliriz.

Mutfak:Maraş    Elde Edilen:2 kg.      Hazırlık:15 dk.     Pişirme:50 dk.

Çemen Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 kg kemikli et
  • Yarım kg sarımsak
  • Yarım kg pulbiber
  • 300 gr ceviz
  • Çemen tozu

Çemen Yapılışı

Aktardan yarım kg pul bibere göre çemen tozu alalım.
Düdüklü tencerede kemikli eti iyice haşlayalım.
Et, sarımsak, ceviz, pul biber ve çemen tozu robottan veya kıyma makinesinden geçirelim.
Haşladığımız etin suyu ile karıştırarak koyu halini açalım. İstediğimiz kıvama gelmesini sağlayalım.
Hazırladığımız çemeni İster kavanozda isterseniz buzdolabı poşetine parçalara ayırarak yerleştirip dondurucuda saklayabiliriz.
Umarım kahvaltıların baş tacı çemen tarifimizi beğendiniz.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply