Doğru Beslenme

0

DOĞRU BESLENME

1- Her türlü hastalığın tedavisine öncelikle beslenme alışkanlıkları düzeltilme ile başlanılmalıdır.
2- Pişmiş yemekleri azaltıp meyve ve salatayı artırmak iyileşme yolunda atılması gereken birinci adımdır. Doğru olan günlük gıdanın %40 pişmiş yemeklerin (ekmek dahil), %60 ise çiğ yiyeceklerden oluşmalıdır.
3- İkinci basamak yiyecek ve içecekler miktarını azaltmaktır. Öğün sayısı günde iki defaya indirilmeli ve iki öğün arası 6-8 saatten az olmamalıdır.
4- Yemekte sıralama önce su, çay veya meyve suyu sonra meyve veya tatlı, sonra yemek ve salata şeklinde olmalıdır. 

ÖRNEK BESLENME TABLOSU

Sabah:
-Yeşil çay (veya su), 1-2 tatlı kaşığı bal
-80-100 gr ekmek 15-20 gr tereyağı (tereyağı bal, zencefil veya tarçınla karıştırılabilir.)
Veya;
-Havuç suyu, meyve suyu veya meyve
-40-50 gr peynir (1-2 tane yumurta ), 5-7 tane zeytin,100-150 gr salata, 50 gr ekmek

Akşam:
-Meyve,
-Mizaca uygun bir yemekle beraber yoğurt veya salata yanında ekmek ya da pilav,
Veya;
-Havuç suyu, meyve suyu, meyve veya çorba,
-Mizaca uygun bir et veya balıkla beraber salata,

 BESLENME ÜZERİNE ÖNEMLİ NOTLAR

1- Yemeklerden 1,5-3 saat sonra su içilebilir.
2- Burada dikkat edilecek çok önemli bir nokta vardır. Sindirim organlarının günlük görevi saat 21.00’da sona erer. Bu saatte yenen yemek midede hazmedilemez midede sabah 6-7 ye kadar çürür, sonra bağırsaklara inerek mukozaya saldırır.
3- Yemeğin miktarı ve cinsi, insanın işine, hareketliliğine ve yaşına bağlıdır. Ancak, 250-300 gr dan fazla yememek ve doymadan sofradan kalkmak gerekir. Öğlen bitkisel çay, doğal kahve, su içilebilir veya bir çeşit meyve yenebilir.

 Kaynak
Kitap: Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinde
Yazar: Aidin Salih
Yayınevi: Sade Hayat Yayınları

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply