Ekmek Kadayıfı Tarifi

0

Ekmek kadayıfı pastahaneler dışında artık marketlerde bile satılıyor. Fakat şeker pahalı olduğu için genellikle şerbetli tatlılar yapılırken glikoz  şurubu kullandıklarından yerken boğazımızı yakan bir şerbet tadı oluyor. Oysa ki bizim kullandığımız şeker, pancardan üretildiği için rahatsız etmiyor. Yaptığımız tatlının üzerine Afyon kaymağı olmazsa olmazıdır. Tabii kaymak sevmezseniz dondurma ile de servis edebiliriz. Maharetli arkadaşım Nuray davet masasının finalini yaptığı ekmek kadayıfı tarifini sizlerle paylaşıyorum. Tadı da görüntüsü kadar güzel olmuştu. Emeğine sağlık Nuraycığım.

NOT : Kadayıfı büyük boy yaparsanız tencerede pişirmeyin, genişleyeceği için çıkartamayız. Tepsinin içinde, ocağın üzerinde kısık ateşte çevirerek pişirelim.

Mutfak:Afyon, Türk Mutfağı     Porsiyon: 8     Hazırlık:10 dk.     Pişirme:35 dk.

Ekmek Kadayıfı Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 adet en küçük boy ekmek kadayıfı
  • 750 gr toz şeker
  • 1 lt su

Ekmek kadayıfının üzeri için malzemeler

  • Kaymak – ceviz

Ekmek Kadayıfı Yapılışı

Nefis Ekmek kadayıfı tarifimiz buyrun gelsin.
Ekmek kadayıfını musluğun altına tutarak yıkayalım.
Geniş bir tencereye şekeri katıp kavurarak karamelize yapalım.
Şeker bal rengine döndüğü zaman suyu ilave ederek kaynatalım.
Şerbet haline geldiği zaman kadayıfı tencereye alalım.
Kısık ateşte ( şerbet bir bardak kalacak kadar ) kadayıf yumuşayana kadar pişirelim.
Servis tabağına alalım ve soğuduktan sonra kaymak, ceviz ile ikram edelim.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply