Erik Marmelatı Tarifi

0

Eriğin enfes tadını reçel yaparak biliyoruz. Marmelatını tatmayanlar varsa mutlaka erik marmelatı tarifini denemelisiniz. Kahvaltı sofranızın vazgeçilmez tatları arasına  de girecektir.

Mutfak: Türk Mutfağı      Elde Edilen:3 kavanoz     Hazırlık:15 dk.   Pişirme:35 dk.

erik marmelatı tarifi

erik marmelatı tarifi

erik marmelatı tarifi

erik marmelatı tarifi

Erik Marmelatı Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 kg kırmızı erik
  • 1,5 çay bardağı su
  • 6 su bardağı şeker
  • Yarım limon

Erik Marmelatı Yapılışı

Muhteşem kahvaltı sofraları için erik marmelatı tarifini yapmaya hazır mısınız?
Erikleri iyice yıkayalım ve 1,5 çay bardağı su ilave ederek 10 dk kadar haşlayalım.
Haşlanan erikleri süzgeçten geçirerek tencereye alalım ve şeker ilave ederek 25 dk kadar kaynatalım. Marmelatımızı ocaktan almaya yakın limon suyunu sıkalım ve biraz daha kaynatalım.
Sıcak sıcak kavanoza katarak kapağını kapatalım ve ters çevirerek soğumasını bekleyelim.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply