Firik Pilavı Tarifi

0

Bu yaz memlekete gittiğimde daha önce hiç tatmadığım bir pilav öğrendim. Firik pilavı tarifi. Tabi hemen aktara giderek firik aldım. Yapılışını konuştuğumuzda, önce firik ile bulguru aynı ölçüde yap elin alıştıktan sonra bulguru biraz azaltarak yaparsın dediler. Firik’in içine bulgur katmazsanız ezilir fakat bulgur katınca diri tutar denildi. Aynı tarifle pişirdim ve çok farklı, güzel bir firik pilav elde ettim.

Mutfak:Güneydoğu    Porsiyon:6     Hazırlık:10 dk.     Pişirme:15 dk.

firik pilavı tarifi

firik pilavı tarifi

Firik Pilavı Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı firik
  • 1 su bardağı bulgur
  • 5 su bardağı su ( et suyu )
  • 4 kaşık sıvıyağ
  • 2 çorba kaşığı tel şehriye
  • Tuz

Firik Pilavı Yapılışı

Tencereyi ısıtarak sıvıyağ ile şehriyeyi kavuralım.
İyice yıkayarak süzdüğümüz firik’i ve bulguru ilave edelim.
Biraz karıştırarak kavuralım ve tuz ile et suyunu ilave ederek önce harlı ateş’de kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirelim.
Firik pilavı pişip pişmediğini kontrol edelim eğer biraz diri kalırsa az daha su ilave ederek pişirelim.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply