İncir Dondurması (İncir Uyutması) Tarifi

0

Yörüklerin incir uyutması da dedikleri incir dondurması koyun sütü ile yapıldığında çok lezzetli ve kıvamlı oluyor. Memlekete her gittiğimizde kayın validemin hazırladığı unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerden bir tanesidir. İncir dondurması tarifi hazırlarken incirleri blenderden geçirerek kaynayan süte ilave ederek de hazırlayabiliriz.

Mutfak:  Gaziantep     Porsiyon:5    Hazırlık:5 dk.    Pişirme:15 dk.

incir uyutması tarifi

incir uyutması tarifi

İncir Dondurması (İncir Uyutması) Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 litre koyun sütü (veya inek sütü)
  • Kuru incir
  • Toz şeker

İncir Dondurması (İncir Uyutması) Tarifi

Süt tencereye alınarak kaynatılır.
Kaselerin içerisine kuru incirden 1 veya 2 adet arzuya göre minik minik doğranır.
İncirlerin üzerine 1.5 yemek kaşığı toz şeker ilave edilir.
Kaynayan koyun sütünden biraz ilave ederek kaşıkla ezdirilir.
Şeker eridikten sonra kaselerin üzeri süt ile tamamlanır ve soğumaya bırakılır.
Buzdolabında iyice soğutarak servis edilir.
NOT : Koyun sütü ile yapılan bu incir dondurması kalıp gibi katılaşır fakat inek sütü ile yapılırsa koyulaşma olmaz onun için her kaseye süt ilave ettikten sonra birer damla peynir mayası ilave ederek yapmak gereklidir.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply