İşkembe Çorbası Tarifi

0

Kış günlerinde içimizi ısıtan ve de  bağışık sistemimizi kuvvetlendiren işkembe çorbasını sık sık tüketelim. Buyurun gelsin nefis işkembe çorbası tarifimiz.

Mutfak:Türk Mutfağı      Porsiyon:8-9      Hazırlık:10 dk.     Pişirme:45 dk.

İşkembe Çorbası Tarifi Malzemeleri

  • 1 kg işkembe
  • 3 çorba kaşığı un
  • 6-7 diş sarımsak
  • 3 çorba kaşığı sıvıyağ
  • Tuz

İşkembe Çorbası Yapılışı

Çok iyi bir şekilde yıkanan işkembeyi doğramadan önce düdüklü tencerede yarım saat kadar haşlayalım.
Piştiğinden emin olunca suyundan çıkarıp küçük küçük doğrayalım.
Ayrı bir tavada sıvı yağ da unu kavuralım.
Un pembeleşince soğuk su katıp topaklanmasına izin vermeden karıştıralım.
İşkembenin suyundan 2 kepçe alıp içine ilave edelim ve tekrar işkembe suyunun içine ekleyelim.
Doğradığımız işkembeleri, dövülmüş sarımsağı ve tuzu ekleyip, kısık ateşte 10 dk. daha pişirip sıcak sıcak servis edelim.

Share.

About Author

Memleketimizin her bir yöresinde o kadar güzel lezzetler var ki bunları bilip yapmak bir yetenek ve beceri işidir. Bununla beraber bu lezzetlerin her aşamasını resimlendirerek yapmak da cesaret ister. Biz bu cesareti gösterdik ve siz değerli takipçilerimizden memnuniyet verici geri dönüşler almak bizleri daha da cesaretlendirmiştir. Ben Sivas İmranlıyım, Babamın memur olması nedeniyle, Kilis, Denizli ve Kayseri de yaşadım. 1999 yılından beri Ankara’da yaşıyorum. Memleketimizin değişik bölgelerinde yaşamış olmak, bilinen yemek tariflerimize bir iki ilavelerle lezzet ve zenginlik katmak becerisi kazandırdı bana. Mevcut olanlarla yetinmeyip yeni tariflere açık olmak ve sürekli ufak dokunuşlarla ilaveler yaparak zenginlik katmak benim baskın özelliğimdir. Evliyim ve 3 çocuk annesiyim.

Leave A Reply