Katmer Tarifi

0

Katmer, anadolunun her köşesinde eğer saç varsa mutlaka yapılır. Katmer tarifi malzemeleri az olmasına rağmen lezzetinden vazgeçemiyoruz. Böreğinizin kalan  hamurundan bile yapabilirsiniz.

Mutfak:Güneydoğu     Porsiyon:4      Hazırlık:20 dk.    Pişirme:25 dk.

Katmer Tarifi İçin Malzemeler

  • 4 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Su
  • Sıvıyağ
  • Şeker

Katmer Yapılışı

Un, tuz ve su ile yumuşak bir hamur yoğuralım.
Büyük bezeler yapalım.
Hamuru açalım, elimizle her tarafına sıvı yağ sürelim.
Üzerine yemek kaşığıyla şeker serpelim.(İsteyen kaymak da sürebilir çok daha güzel oluyor)
Yuvarlak hamurun yarısını ortaya katlayalım, diğer yarısını da onun üzerine getirelim, uzun olan hamurun üzerine sıvı yağ sürelim yine bir ucunu ortaya katlayıp diğer ucu da onun üzerine getirelim hamurumuz kare oluyor.
Diğer bezeleri de böyle yapalım merdaneyle hamurumuzun üzerine biraz bastırarak büyütelim.
Teflon tavada çok az yağ damlatarak arkalı önlü kızarana kadar pişirelim.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply