Kaynar Tarifi

0

Adana bölgesinde lohusa şerbeti olarak bilinen bu nefis içecek doğum yapan annelere sütünü artırması için verilir ve sütten bebeğe geçtiği için bebeğinde rahatlamasını sağlar. Gelen misafirlerine de ikram ettiği yöresel olarak hazırlanan bu nefis içecek sıcak sıcak içilir. Ayrıca bu şifalı kökler ile yapılan içeceğimizi ben kış aylarında hastalıklardan koruması için hazırlıyorum ve çocuklara içiriyorum. Kaynar tarifimizle mutlaka denemenizi önerdiğim bu şifalı çayı sizlerde mutfağınızdan eksik etmeyin.

Mutfak:Adana   Elde Edilen:2 lt    Hazırlık:5 dk.    Pişirme:60 dk.

kaynar tarifi

kaynar tarifi

Kaynar Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 poşet kaynar malzemesi
  • -Çubuk tarçın
  • -Yeni bahar
  • -Karanfil
  • -Zencefil
  • -Havlıcan
  • 2 litre su
  • 5 su bardağı şeker
  • Ceviz

Kaynar Yapımı

Aktardan aldığımız kaynar malzemesini bir tülbentten hazırladığımız kesenin içerisine bağlayalım.
Kaynarı düdüklü tencereye alalım ve üzerine iki litreye yakın su ilave ederek 30-40 dk. kadar kaynatalım.    Daha sonra havasını alarak açtığımız tencereyi açalım ve şeker ilave edelim.
Daha şekerli seviyorsak biraz daha ilave edelim. Yada şeker fazla gelirse biraz daha su ilave edelim.    Tencereyi tekrar kapatarak yirmi dk kadar daha kaynatalım.
Kaynardan çay fincanlarına alarak üzerine bir tatlı kaşığı çekilmiş ceviz ilave ederek servis edelim.

Kaynar tarifi püf nokta:
Kaynar malzemesi aktarlarda kullanıma hazır şekilde paketlenerek satılmaktadır.
Kaynarın kalanı kapalı bir kapta buzdolabında saklanır ve içmek istediğimizde cezve veya çaydanlıkta kaynatarak tekrar içilir. Cevizi robottan geçirerek her  kaynar fincanın üzerine 1-2 tatlı kaşığı ilave ederek içilir.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply