Kızılcık Reçeli Tarifi

0

Kızılcık meyvelerinden yapılan bir çok  tariflerimiz var. Bunlar, ezme, marmelat, reçel, meyve suyu yapımı, pestil, şurup, komposto ve kuruttuğumuz meyvelerden çay olarak demleme gibi bir çok lezzetli tarif. Halk dilinde türkülere konu olan kızılcık meyvesi, güzel Anadolu’muzun zengin meyvelerinin içerisinde nadide bir meyvesidir.

Mutfak:Türk Mutfağı   Elde Edilen: 1 kavanoz   Hazırlık:5 dk.   Pişirme:30 dk.

Kızılcık Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kg kızılcık
  • 5 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı su
  • 2 küçük parça limon tuzu

Kızılcık Reçeli Yapılışı

Buyrun gelsin Kızılcık reçeli tarifimiz.  
Kızılcıkları güzelce yıkayalım varsa yapraklarını koparalım.
Geniş bir tencereye alalım ve şeker ile suyu ilave ettikten sonra ocağın altını açalım.
Kaynadıktan sonra kısık ateşte kıvam alana kadar pişirelim ve en son limon tuzu ilave ederek beş dk. kadar daha pişirerek kuru olan kavanoza aktaralım.

NOT :Kızılcığı şekerle bekletmenize gerek yok sulanan bir meyve değil. Kızılcık reçeli yaparken çok uğraştıracağı için çekirdeği temizlenmez.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply