Limonlu Şeftali Reçeli Tarifi

0

Meyveli reçellerde, meyveyi çok kaynatmadan önce suyunu şekerle kaynatırsak aromasını kaybetmemiş oluruz. Şeftali reçelini hep yaparız ama birde limonlu denemelisiniz muhteşem bir tat.

Mutfak:Türk Mutfağı   Elde Edilen:1.5 kavanoz   Hazırlık:10 dk.   Pişirme:20 dk.

Limonlu Şeftali Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kg şeftali
  • 1 kg şeker
  • 3 adet limon

Limonlu Şeftali Reçeli Yapılışı

Buyrun gelsin Limonlu şeftali reçeli tarifimiz..
Akşamdan şeftalileri soyup küp küp doğrayalım ve şekerle bekletelim.
Sabah tenceredeki oluşan suyu süzelim ve bal kıvamı olana kadar kaynatalım.
Limonları yıkayarak kabuğuyla beraber halka halka dilimleyelim ve şeftaliyle beraber kaynayan şerbetin içine katalım.
Meyve ilavesiyle kıvam biraz açılacaktır tekrar reçel kıvamına gelene kadar 5-10 dk kadar kontrol ederek reçel kıvamında kaynatıp kapatalım.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply