Mantarlı Bulgur Pilavı Tarifi

0

Mantar ve bulgurun buluşmasıyla ortaya çıkan çok lezzetli bir pilav tarifidir. Farklı bir lezzet olan mantarlı bulgur pilavı tarifini denemeye var mısınız?

Mutfak:Türk Mutfağı    Porsiyon:8     Hazırlık:10 dk.     Pişirme:15 dk.

Mantarlı Bulgur Pilavı Tarifi Malzemeleri

  • 2 su bardağı pilavlık bulgur
  • 15 – 20 tane mantar
  • Yarım su bardaği sıvı yağ
  • 4 bardak su ( 2 bardağı et suyu olursa daha lezzetli olur )
  • Yeterince tuz

Mantarlı Bulgur Pilavı Yapılışı

Mantarları yıkayıp doğruyoruz.
Tencereye sıvı yağı katarak mantarları kavuruyoruz.
Bulguru yıkayıp kavurduğumuz mantarların içine ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
Tane tane olan bulgurlara 4 bardak suyu ve tuzu ekleyip bulgurlar suyunu çekene kadar orta hararetli ateşte pişiriyoruz.
Pilavımız demlendikten sonra servis ediyoruz . Afiyet olsun..

Share.

About Author

Memleketimizin her bir yöresinde o kadar güzel lezzetler var ki bunları bilip yapmak bir yetenek ve beceri işidir. Bununla beraber bu lezzetlerin her aşamasını resimlendirerek yapmak da cesaret ister. Biz bu cesareti gösterdik ve siz değerli takipçilerimizden memnuniyet verici geri dönüşler almak bizleri daha da cesaretlendirmiştir. Ben Sivas İmranlıyım, Babamın memur olması nedeniyle, Kilis, Denizli ve Kayseri de yaşadım. 1999 yılından beri Ankara’da yaşıyorum. Memleketimizin değişik bölgelerinde yaşamış olmak, bilinen yemek tariflerimize bir iki ilavelerle lezzet ve zenginlik katmak becerisi kazandırdı bana. Mevcut olanlarla yetinmeyip yeni tariflere açık olmak ve sürekli ufak dokunuşlarla ilaveler yaparak zenginlik katmak benim baskın özelliğimdir. Evliyim ve 3 çocuk annesiyim.

Leave A Reply