Patchwork Uygulama Örnekleri

2

Eskiden babaannelerimiz evde artan kumaşları birbiriyle dikerek yazlık yorgan, divan örtüleri, seccadeler v.b. yaparlardı ve adına da ulama, kırk yama, yamalı bohça denirdi. Renkler o kadar güzel uyumlu ayarlanırdı ki bittiğinde çok güzel işler ortaya çıkardı.

Artık bu işler o kadar gelişti ki insanların hayal dünyasının sınırsız olduğu yapılan eserlerle görüyoruz, yeter ki uğraşmak için vakit ayırın. Bu sene okullar açıldığın da kızımın okulunda patchwork kursu açılacağını öğrendim. Haftada 1 gün 2 saatlik bir kurstu, gidip kayıt yaptırmak istedim ama 3 yaşında çocuğum var olur mu diye sorduğumda hocamız güler yüzüyle yeter ki iste her şey olur dedi. Hem hocamızdan öğrendiğimiz bilgilerle  bu güzel işleri çıkardım hem de güzel arkadaşlıklar edindim.

Patchwork için gereken malzemeleri sizlerle paylaşmak istiyorum, sizler de çok daha güzel işler çıkarabilirsiniz.

Patchwork Malzemeleri

Cetvel
Kurşun kalem-silgi
Boncuk iğnesi-teel iğnesi-toplu iğne
Yorganlama iğnesi
Kağıt makası-kumaş makası
Elyaf
Milimetrik kağıt
Mezura
Sökücü
Teel ipliği
Kumaş renklerinde dikiş ipliği
Pamuklu,çeşitli desenlerde kumaş

Kumaşlarımızı kullanmadan önce mutlaka yıkamalıyız. Yıkayıp ütülediğimiz kumaşın ters tarafına çizdiğimiz kalıbı koyup kenarından patchwork kalemiyle veya sabunla çizmeliyiz. 0.5 santim pay bırakarak kesilir, kumaşlar  kalıbıyla teellenir ve ütülenir sonra parçalar birleştirilir. Kursta yapılan bazı patcwork örneklerini aşağıda görebilirsiniz.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

2 yorum

  1. Benim hamarat arkadaşım .Yaptığın bu güzel işleri bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz.Bundan sonrada bu kadar güzel işlerin devamının geleceğine adım gibi eminim.başarılar canım arkadaşım.

Leave A Reply