Sabun Sanatı (Meyve Sabunu)

0

Geçmişi Osmanlı imparatorluğuna dayanan meyve sabunları, diğer adıyla mis veya misk sabunları..

Osmanlı zamanında misafirler için özel olarak hazırlatılırmış. Yapımında hiçbir kalıp kullanılmadan tamamen elde yapılır. İçinde sadece su ve sağlığa zararlı olmayan gıda boyaları kullanılır. Dostlarınıza hediye etmek için, evinizde dekor için çok zevkli bir uğraş…

Merak edenler için kısaca bahsedeyim; marketlerde satılan beyaz kalıp banyo sabunu rendelenir, içine damla damla sıcak su koyularak yoğurulur, sert bir hamur elde edilecek şekilde yoğurma işlemi yapılır. Hamuru yapacağımız meyvenin büyüklüğüne göre bezelere ayırırız.  Hamur kuruduğunda çatlamaması için içindeki hava boşluklarının kaybolması gereklidir. Bunun için hamur mermer gibi sert bir zemine birkaç dakika çarpılır. Elimizle sabun hamuruna meyve şekilleri verilir. Askıya astığımız meyve sabunu 1 hafta kurutulur. Gıda boyaları ile yapacağımız meyvenin rengine uygun olarak boyanır, birazda bu şekilde kurutulur. Eğer meyve üzerinde farklı renkler de olacaksa fırça ile desenleri yapıp tekrar kurutmamız gerekir. Meyveye sap veya çekirdek ekleyeceksek onları da kuruma işlemleri bittikten sonra içine gömebiliriz.

Tavsiye ederim,ürünler ortaya çıkınca emeğin değeri anlaşılıyor.

Share.

About Author

Kim tatlılara hayır diyebilir ki! Kimileri hamur tatlılarına kimileri pastalara bayılır. Eşim pastaları sevmemesine rağmen ben ve oğlum pastayı çok severiz. Pasta deyip geçmemek lazım, hem göze hem mideye hitap eden o kadar çok çeşitli pastalar var ki saymakla bitmez. Meyveli pastalar en büyük zenginliğimiz ve ufak dokunuşlarla çok çeşitli pasta yapmak mümkün. Annem- babam Gaziantepli, İstanbul’da doğdum ve İstanbul’da yaşıyorum. Eşimin görevi nedeniyle 3 yıl Bingöl’de yaşadım. Evliyim ve bir çocuk annesiyim.

Leave A Reply