Sağlığımızı Korumak için Genel Tavsiyeler

1

SAĞLIĞI KORUMAK İÇİN GENEL TAVSİYELER

1- Güneş doğmadan kalkmak, güneşin doğuşundan sonraki 45 dk içinde ve güneş batarken uyumamak.
2- Ağız içi sağlığından sorumlu mikroflorayı yok ettiği için diş macunu kullanmamak, yerine ev sirkesi, kaya tuzu çözeltisi, toz zencefil, misvak kullanmak gerekir.
3- Her hastalığın temelinde sindirim bozukluğu olduğu için dönüşümlü olarak zencefil, kekik, kimyon, kişniş, mercanköşk, hardal, zerdeçal, kakule, çemen ve biberiye kullanmak gerekir. Bunlar sindirimi rahatlatır, iltihabı kurutur, gastrit ve Hpylori enfeksiyonuna son verir, mide ve bağırsakları güçlendirir, mikroflorayı canlandırır.
4- Baş ağrısı, hazımsızlık, geğirme, ekşime olduğunda, tansiyon ve kan şekeri yükseldiğinde yapılacak en doğru şey kusmaktır.
5- Mide, bağırsak ve karaciğer enzimlerini artırmak, sindirim ve kan dolaşımı gibi bütün süreçleri düzeltmek için her gün roka, ıspanak, hindibağ, kereviz, maydanoz, semizotu gibi her türlü yeşillik ve havuç, kırmızı pancar, soğan, limon suyu ve zeytinyağı ile hazırlanmış salata yemek gerekir.
6- Saat 21.00’ dan sonra sindirim durduğu için bu saatten sonra bir şey yememek.
7- Magnezyum sülfat (ingiliz tuzu), hint yağı veya sinameki haftada bir (4-6 gr 50-100 gr su ile eritilerek içilir.
8- Sarımsak yutmaya alışmak gerekir. 3 dişten başlayarak 21 dişe kadar artırılabilir. En azından yılda 1 defa bu şekilde 21 günlük sarımsak kürü yapılmalıdır. Bu kürler sırasında 10 gün boyunca her akşam bir baş sarımsak 1 tatlı kaşığı çörekotu,1 tatlı kaşığı ısırganotu tohumu dövülür, yarım çay kaşığı zencefil ve bal ile karıştırılıp aç karnına yenir. Ömür boyu 1-3 diş sarımsak yutmaya devam etmek gerekir.
9- Her sabah taze sıkılmış meyve-sebze suyu içmek, her gün meyve ve salata yemek kanı ve organları temizler.
10- Halis zeytinyağı kan şekeri ve kolestrolü düzenler, basuru, karaciğer ve böbrek dokularını, iç ve dış yaralarını iyileştirir. Kanserden korunmada, safra taşlarını eritmede ve damarları temizlemede etkilidir. Zeytinyağından maksimum faydayı sağlamak için çiğ kullanmak gerekir.
11- Yumurta taze olarak en fazla 9-10 günlük iken yenebilir. Bayat ve 5 dk fazla kaynatılmış yumurta zehirlidir, allerjendir.
12- Kan dolaşımını düzeltmek ve korumak için her ilkbaharda sülük kullanmak, yaz-kış hacamat yaptırmak gerekir.
13- Deterjan kullanmaktan sakınmak gerekir.
14- Lenf sıvısının tuz oranını korumak için doğal kaya tuzu veya himalaya tuzu tüketmek gerekir. Lenf sıvısında tuz kaybı bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve erken yaşlanmaya neden olur.
15- Mineral ve kalsiyum fazlalığından kurtulmak ve kanı sulandırmak için her gün limon suyu, greyfurt suyu, ev sirkesi veya şalgam suyu ile 30-50 gr taze zencefil suyu içmek zaman zaman ev yapımı doğal turşu yemek gerekir.

Kaynak
Kitap:Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinde
Yazar: Aidin Salih
Yayınevi: Sade Hayat Yayınları

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.