Türk Kahvesi Tarifi

0

Türk kahvesinin yeri bizim için çok özeldir. Geçmişten geleceğe taşıdığımız miras gibidir .Osmanlıda gelen konuklara kahve ikram edilir, eğer misafir aç ise suyu tok ise kahveyi alırmış. Türk kahvesinin yeri o kadar özeldir ki kız isteme merasiminde gelenlere kahve ikram edilir. Arkadaş sohbetleri kahvesiz geçmez, kahvenin yanında mutlaka su bulundurulur ağzınızda kalan başka tatlar kaybolsun kahvenin tadı kalsın diye. Türk geleneğine uygun, geçmişten geleceğe kültürümüzü taşıyabileceğiniz en güzel türk kahvesi tarifi burada.

Mutfak: Türk Mutfağı      Porsiyon: 1     Hazırlık: 2 dk.     Pişirme: 2 dk.

Türk Kahvesi Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 fincan soğuk su
  • 1 tatlı kaşığı kahve
  • 2 çay kaşığı şeker
  • Cezve

Türk Kahvesi Yapılışı

Türk kahvesi tarifi yapmanın bazı püf noktaları vardır: Cezvemiz bakır olmalı, kişi başı 1 fincan su katılmalıdır.
Su mutlaka soğuk olmalıdır.sonra kişi başı 1 tatlı kaşığı kahve katılır. Az şekerli ise 1 çay kaşığı orta ise 2 çay kaşığı şeker katılır. (Toz şeker olmalıdır.)

Cezveyi ocağa almadan, cezvede su, kahve ve şeker karıştırılır.
Sonra ocakta, kaşık değdirilmeden köpürene kadar beklenir. Kahve 3 aşamada fincanlara aktarılır. Ocak kapatılmadan, önce köpük alınır, sonra kahve, en son ise telvesi.
Üç taşımda hazır olan kahvemiz bol köpüklü olsun istiyorsak, Fincanlara ucundan boşaltmalıyız.
Türk Kahvesinin yanında kuş lokumu, çikolata ve akide şekeri gibi ikramlıklarla servis edilir.

NOT:Türk Kahvesini cam kavanozda buzdolabında saklarsak tazeliğini koruyacaktır.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply