Turunç Reçeli Tarifi

0

Turunç turunçken kimse yüzüne bakmaz reçeli yapıldığında tadına doyum olmaz. Turuç reçeli sadece reçel olarak tüketilmiyor canınız tatlı bir şeyler çektiğinde atıştırdığımızda da güzel bir tatlıyı aratmıyor. Akdeniz bölgesinde tanıdıklarınız varsa turunç reçeli tarifini denemek için zamanı gelince turunç istemeyi ihmal etmeyin.

Mutfak:Adana    Elde Edilen:1 kavanoz    Hazırlık:20 dk.    Pişirme:20 dk.

Turunç Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kg turunç kabuğu
  • 1 kg şeker
  • 1 litre su
  • 1 adet limon

Turunç Reçeli Yapılışı

Nefis kahvaltılarınız için gelsin turunç reçeli tarifimiz.
Turunçların kabuğunu çok ince rendeleyerek acı kısmını çıkartalım ve dilimleyerek sıkı sıkı rulo yapalım.
İğne ile yuvarlak şekilde ipe dizelim ve su da bekletelim.
Arada sırada suyunu değiştirerek 3 gün bekletelim.
Tencerede şeker ve 1 lt suyu kaynatalım bal kıvamı aldığı zaman turunç kabuklarını avucumuzda sıkarak şerbete ilave edelim.
Şerbetin kıvamı biraz açılacaktır.
Tekrar bal kıvamı olana kadar kaynatalım.
Reçelimizi kapatmadan önce limon sıkalım. Afiyet olsun.

Turunç reçeli tarif püf nokta:
Reçeli kaynar şekilde kavanozlara katıp kapağını kapatarak ters bekletip soğuttuğumuz da buzdolabında bekletmemize gerek yoktur. İstediğiniz zaman açtığınızda ilk günkü tazeliğiyle tüketebiliriz.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply