Yoğurt Mayalama Tarifi

0

Marketten aldığımız yoğurtlar içinde bulunan katkı maddeleri  yüzünden yoğurt dışarda kalsa bile ekşimiyor. Ben de annelerimizin yaptığı gibi evde yoğurt mayalıyorum. Senelerdir kendim yapıyor ve çocuklarıma güvenle yediriyorum. Sizlerde evde yoğurt mayalama tarifi ile güvenle yoğurt mayalayabilirsiniz.

Mutfak:Türk Mutfağı    Elde Edilen:2 kg     Hazırlık:5 dk.

yoğurt mayalama tarifi

yoğurt mayalama tarifi

Yoğurt Mayalama Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 kg günlük süt
  • 2 tatlı kaşığı yoğurt

Yoğurt Mayalama Yapılışı

Siz de sağlığınıza önem veriyorsanız yoğurt mayalama tarifimiz gelsin
Sütü tencereye alıp kaynatıyoruz.
Sonra soğumaya bırakıyoruz, parmağımızı değdirdiğimizde çok yakmayacak (ılığın biraz üstü) hale geldiğinde 1 kaseye yoğurdu alıp çok az suyla açalım.
Sonra sütümüzün içine bırakalım.
Yoğurt kabımızın kapağını kapatmadan, ağzı açık olarak fırının içine bırakalım.
4-5 saat fırında mayalamaya bırakalım.
Fırından çıkardıktan sonra 5-10  dk. bekletelim.
Son olarak mayaladığımız yoğurdun kapağını kapatarak buzdolabına koyabiliriz..

Yoğurt mayalama tarif püf nokta:
Mayalanma sırasında fırında yoğurt kabı ağzı açık olarak 4-5 saat kaldığında yoğurdumuz sulanmayacaktır.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply