28. Gün İftar Menüsü

0

Sağlık Bakanlığından Bayramda ve bayram sonrası sağlıklı beslenme önerileri 1

1. Yeterli ve dengeli beslenmek için, dört temel besin grubunda bulunan çeşitli besinler en az 3 ana ve 2 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır. Bu besin grupları; süt ve süt ürünleri grubu, et-yumurta-kuru baklagiller grubu, sebze ve meyve grubu ile ekmek ve tahıllar grubudur. Bu gruplarda yer alan besinler her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmelidir.
2. Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalıdır. Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler yenilmemelidir. Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal vb. tatlı besinler bulundurulmamalıdır. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az yağlı peynir tercih edilmelidir. Yumurta haşlanmış olarak yenimeli, sucuk, salam, sosis vb yağlı besinlerden, börek vb. hamur işi gıdalardan uzak durulmalıdır. Ekmek olarak tam buğday unlu, kepekli ya da çavdar ekmeği tercih edilmesi kan şekerini kontrol altında tutar ve tokluk hissi verir.
3. Ramazan süresince iftar ve sahur olan iki ana öğün, bayramın başlamasıyla birlikte sabah, öğlen ve akşam olarak 3 ana ve en az 2 ara öğüne dönüştürülmelidir.
4. Besinler iyi çiğnenmeli, yemekler hızlı yenilmemelidir. (Sağlık Bakanlığı)

(Yemek Tariflerine Resmin Altında ki Yemek İsimlerine Tıklayarak Ulaşabilirsiniz!)

“Allah, rızası uğrunda bir gün oruç tutan bir kulunu cehennemden yetmiş mevsimlik mesafe uzaklaştırır.” Hadis-i Şerif

28. gün iftar menüsü 2016

28. gün iftar menüsü 2016

 

Ramazan 28. Gün  İftar Menüsü

Tavuklu Para Para Çorbası
Bahçıvan Kebabı Tarifi
Pirinç Pilavı
Kıbrıs Tatlısı Tarifi

Share.

About Author

1982 Osmaniye doğumluyum, evliyim, hiç susmayan bir oğlum var..

Leave A Reply