Erişte Tarifi

0

Lezzetiyle hazır makarnaları geride bırakan eriştemizi evde kendimiz yapabiliriz. Daha sağlıklı ve besleyici yiyecekler hazırlamak elimizde.

Mutfak:Türk Mutfağı            Hazırlık: 2 saat

Erişte Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 5 kg un
  • 15 adet yumurta
  • Tuz
  • Su

Erişte Yapımı

Karıştırma kabına malzemeleri alalım.
Yoğurarak sert bir hamur elde edelim.
Hamurları 20 bezeye bölelim ve mantı hamurundan biraz kalın yufka büyüklüğünde açalım.
Hamuru sofra bezinin üzerine alalım.
Çok sert olmadan, çok yumuşak da kalmadan kesme kıvamında (Evde sacınız varsa üzerinde açtığınız hamurun iki tarafını da kurutalım -pişirmiyoruz – )
Ortasından keselim ve üst üste alalım hamurları iki parmak genişliğinde keselim.
Kestiğimiz şeritleri de istediğimiz kalınlıkta tekrar keselim.
Sofra bezinin üzerinde en az üç gün kurutalım.
Bir kış yiyeceği olan erişte tarifini umarın beğendiniz. Afiyet olsun…

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply