İncir ile Yapılan İlaçlar

0

İNCİRİN FAYDALARI

1-İncir: Karaciğer, dalak, böbrek, mesane tıkanıklıklarını açar, bağırsakları çalıştırarak yabancı mikropları çıkartır, sağlıklı mikropları eker. Kanseri önler.
2-Taze incir, yıkanmadan kabuğunu soymadan ayrı bir öğün olarak yemek gerekir. Yıkamaya mecbur kalınırsa yıkadıktan 3-4 saat sonra faydalı mikroplar çoğaldıktan sonra yenmelidir.
3-Haftada 1-3 günü sadece incirle geçirmek çok faydalıdır.
4-İncir tüm meyvelerin faydalarını içinde toplamıştır. Kanın pıhtılaşmasını sağlar, koyu kanı sulandırır, balgam söktürür.
5- Yaraları iyileştirir bağırsakları açar ve boşaltır.

İNCİR İLE YAPILAN İLAÇLAR

1-
Karışım terkibi: Üzüm sirkesi içinde 8-10 saat 3 tane kuru incir bekletilir.
Kullanımı: Her sabah yenir.
Neye iyi gelir:  Ateşli hastalıklardan korunur, safradan zarar görmez.

2-
Karışım terkibi: Halis zeytinyağı içinde bir gece  3 tane kuru incir bekletilir.
Kullanımı: Her sabah yenir.
Neye iyi gelir:  Karaciğer hastalığı görmez.

Kaynak
Kitap: Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinde
Yazar: Aidin Salih
Yayınevi: Sade Hayat Yayınları

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply