Patates Cips Tarifi

0

Çocuklarımızın severek yediği cipsi, evde kendimizde yapabiliriz. Dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık oluyor. Patates cipsi tarifimiz kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olacaktır.

Mutfak:Türk Mutfağı       Porsiyon: 5
Hazırlık: 15 dk.                 Pişirme: 10 dk.

Patates Cips Tarifi Malzemeleri

  • 5 adet patates
  • 1 adet yumurta
  • Nişasta
  • Tuz, karabiber, pulbiber, kimyon

Patates cips İçi malzemeler

  •  Kaşar peyniri
  •  Beyaz peynir

Patates Cips Yapılışı

Patates cipsi tarifimizle hafta sonu kahvaltılarında çocuklarımıza sürprize başlayalım.
Patatesleri haşlayalım.
Patateslerin kabuğunu soyup, ezelim.
Baharatlarını katıp karıştıralım.
Nişastayla yoğurarak poğaça kıvamında bir hamur elde edelim.
Elimize bir parça alıp açalım arasına, kaşar rendesi ile beyaz peyniri karıştırıp İçine katalım ve poğaça gibi kapatalım.
Elimizle şekil vererek kızgın yağda her tarafını kızartalım.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply