Portakal Reçeli Tarifi

0

Muhteşem lezzeti ve mis gibi aroması ile kahvaltı soframızın baş köşesini portakal reçelinin alacağından emin olabilirsiniz.

Mutfak:Akdeniz      Elde Edilen:1 kavanoz    Hazırlık:20 dk.    Pişirme:20 dk.

portakal reçeli tarifi

portakal reçeli tarifi

Portakal Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kg kalın kabuklu portakal
  • 1 kg şeker
  • 3-4 adet karanfil
  • Su

Portakal Reçeli Yapılışı

Kahvaltılar için süper portakal reçeli tarifimiz size göre.
Portakalları iyice yıkayalım ve dışındaki turuncu kısmı ince bir şekilde soyalım. (Portakallar mutlaka kalın kabuklu olmalıdır)
Portakalları geniş bir tencereye alarak üzerine su ilave edelim ve tüm bir şekilde yarım saat kadar kaynatalım.   Daha sonra soğuk su ile yarım saatte bir 5-6 kez suyunu değiştirelim.
Portakalların suyunu süzelim ve dilim dilim doğrayalım.
Tencereye portakalları yerleştirelim ve şekerini ilave edelim.
Kaynadıktan sonra içerisine karanfil ilave ederek pişirelim.   Kıvama gelen portakal reçelimizi kavanoza alalım.

Portakal reçeli tarifi püf nokta:
İnce bir şekilde soyduğumuz kabukları atmayalım onunla muhteşem bir reçel portakal kabuğu reçeli yapacağız.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply