Sarımsak ile Yapılan İlaçlar

1

SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

 Sarımsak kanı temizler, akciğer, karaciğer, safra kesesi ve kalbi kuvvetlendirir. İltihabı kurutur. Atardamardaki kireçlenme, daralma ve tıkanıklığı gidermek için sarımsaktan daha iyi ilaç yoktur. Kurtları döker, tüberküloz bakterisi dahil zararlı mikropları, virüsleri ve parazitleri öldürür. Tansiyonu ve ateşi düşürür, kanı sulandırır, iştahı açar, Ateşli şişlikleri indirir, iltihaplı yarayı açarak iltihabın akmasına yardımcı olur. Yaradaki akıntıyı temizleyip yarayı kapatır, kanı kolestrolden arındırır, yüz rengini güzelleştirir, salgı bezlerin normal çalışmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve genetik mutasyonlara karşı direnci artırır.


SARIMSAK İLE YAPILAN İLAÇLAR

1-
Karışım terkibi: İyice dövülmüş sarımsak.
Kullanımı: Ateşli şişliklere, çıbanlara, romatiizmalı eklemlere sarılır. Hastanın dayanabildiği kadar bekletilir.
Neye iyi gelir:  Deriyi delerek iltihabı dışarı akıtır.

 NOT: Cilt üzerine konulan sarımsak dikkatle takip edilmeli. 10-15 dakikadan fazla bekletildiğinde yanık olabilir. Bu durumda yanık üzerine patates veya havuç rendeleyerek koymak gerekir.

2-
Karışım terkibi: 3-7 diş sarımsak yutmak
Kullanımı: Günde 3-7 sarımsak yutmak
Neye iyi gelir:  Bağırsakların çalışması ve sağlığı açısından çok faydalıdır.

SARIMSAKLI ZEYTİNYAĞI

3-
Karışım terkibi: Bir cam kap içinde 200 gr zeytinyağı ile 1 baş dövülmüş sarımsak karıştırılır, kapağı kapatılır ve buzdolabına konur.24 saat sonra süzülür.
Kullanımı: Günde 1 defa 30-50 gr sarımsaklı zeytinyağı aynı miktarda limon suyu ile karıştırılarak içilir.
Neye iyi gelir:  Mideyi, bağırsakları ve karaciğeri temizler. Yemek ve salata üzerine de kullanılabilir.

4-
Karışım terkibi: 100 gr limon suyu+100 gr zeytinyağı +3 baş ezilmiş sarımsak+50 gr maydanoz yaprağı suyu karıştırılır.
Kullanımı: Her akşam karışımdan 50 gr içilir.
Neye iyi gelir:  Böbrek, safra kesesi taşlarını eritmek için

5-
Karışım terkibi:  24 tane limonun suyu+350 gr dövülmüş sarımsak, bir cam kap içinde, üzeri 3 kat bezle kapatılarak, oda sıcaklığında 1 hafta bekletilir. Sonra süzülüp buzdolabına konur.
Kullanımı: Karışım bitene kadar sabah akşam 1’er yemek kaşığı içilir.
Neye iyi gelir:  Uykusuzluğa iyi gelir. Karışım mükemmel  bir damar açıcı ve temizleyicidir.

NOT: Sarımsağın fazlası baş ağrısı yapar, gözlere zararlıdır.

Kaynak
Kitap: Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinde
Yazar: Aidin Salih
Yayınevi: Sade Hayat Yayınları

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.