Soğanlı Tavuk Doldurması Tarifi

4

İlk kez eltimde yediğim ve çok beğendiğim bir tavuk yemeği.  Eskiden köy tavukları ile yapılırmış ve köy tavukları geç piştiği için soğanlar tavuğun içerisine doldurulup dikilerek pişirilmiş. Ancak günümüzde tavukların çok çabuk pişmesinden dolayı soğanları kese içerisinde pişirdiğinizde, soğanların da yeterince yumuşamasını sağlayabiliyorsunuz.Tattığınız anda gerçekten vazgeçemeyeceğiniz ve hemen soğanlı tavuk doldurması tarifini isteyeceğiniz bir lezzet.

Mutfak:Osmaniye    Porsiyon: 6
Hazırlık: 15 dk.          Pişirme: 50 dk.

tavuk doldurması tarifi

tavuk doldurması tarifi

Soğanlı Tavuk Doldurması Tarifi Malzemeleri

 • 1 adet tavuk
 • 4-5 adet soğan
 • 2 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 4,5 tatlı kaşığı tuz(1,5 tatlı kaşığı soğan için, ger kalanı tavuğu tuzlamak için)
 • 2 su bardağı bulgur
 • Tavukların üzerini geçecek kadar su
 • Yarım su bardağı tel şehriye
 • 3 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 2 yemek kaşığı tereyağı

Soğanlı Tavuk Doldurması Yapılışı

Soğanlar piyazlık şekilde doğranarak salça ve karabiber, 1,5 tatlı kaşığı tuz ile güzelce karıştırılır.
Hazırlanan soğanlar bez kese içerisine konulur.
Tavuk güzelce yıkandıktan sonra içi dışı 3 tatlı kaşığı tuz ile tuzlanır, düdüklü tencereye alınır ve üzerine kese koyulur.
Tavukların üzerini geçecek şekilde su ilave edilir ve tuzu da eklendikten sonra kapatılarak 50-60 dk. pişirilir.
Tavuklar piştikten sonra kese alınarak suyu süzdürüldükten sonra içi bir tabağa alınır.
Tencereye sıvıyağ konularak ısıtılır.
İçerisine tel şehriyeler konarak pembeleşinceye kadar pişirilir.
Üzerine bulgur konarak kavrulur. 4 su bardağı tavuk suyu ilave edilir.
Üzerine tereyağı eklenir.
Kısık ateşte pişmeye bırakılır.
Tavuk suyu tuzlu olduğundan pilava tuz atmaya gerek kalmıyor.
Tavuk eti küçük parçalara ayrılır.
Pişen pilav tabağa alınır. Üzerine tavuklar, tavukların üzerine de pişmiş soğanlar da eklenerek servis edilir.

Share.

About Author

Güne güzel bir kahvaltı ile başlamak, günün akışını komple değiştirebilir. Kahvaltının ve yemeklerin lezzetli olması tamamen sizin elinizde. Eğer buna karar verdiyseniz gerekirse bir günün tamamını feda edebilirsiniz. Ben böyle birisiyim ve detaycı olmam bana bu özelliği kazandırdı. Hiç kimsenin yapmadığı ve uğraşmayı göze alamadığı şeyleri yapmak hoşuma gider. Çocuklarım ve eşimin memnuniyetleri bütün yorgunluğumu unutturur. Ben Adana Ceyhanlıyım.2000 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Evliyim 2 çocuk annesiyim.

4 yorum

 1. Hasibe Bebek on

  Merhaba eltiniz tam tarifi vermemiş yada bu şekilde yapmayı sevdiği için böyle yapmış.Bu hatay a özgü bir yemektir genelde köy tavuğuyla yapılır ve nohutsuz olmaz.Soğana biber salçası koyulmaz bol miktarda toz biber ve kara biber koyulur özelligi acı olmasındadır.Soganlar tuz ve biberle ovulup tavugun içine doldurulur ve dikilir.Tencerede önceden ıslatılmış nohutla birlikte haşlanır.pişen tavuk tencereden çıkartılır ve aynı tencereye önceden suda bekletilmiş yıkanmış pirinç koyulur nohutlu su pirinci 2 parmak geçiyo olacak eger fazlaysa üstünden suyu alınır.Pirinçler suyunu çekmek üzereyken zeytinyağda kavrulmuş tel şehriyeller eklenir pilavın içine gömülür.pişmeye az kala şehriyeller pilavla karıştırılır ama kaşıkla degil tencerede pilav silkelenerek karıştırılır.Kaşık degmeyrn pilav tel tel olur yapışmaz.Altı kapatılıp dinlenmeye bırakılır.Diger taraftan tavugun eti tiftilir ve içindeki soğan çıkartılır.Pilav tabağa alınınca üstüne tiftilmiş et konur en üstünede soğandan koyulur servis edilir.Hiçbişeyde ölçü vermedim yapacak kişi herzaman yaptığı pilav ölçüsü kullanırsa yeterli olur.Aynı tarif bulgurlada yapılır oda nohutsuz degil nohutla olur bu yemegin özelligi budur çünkü.Köylerde ateşte pişirilir çook daha lezzetli olur denemenizi tavsiye ederim

 2. Bende osmaniyeliyim.Arzu hanım bu tarifi çok güzel anlatmış.hatayda yapılan oraya ait farklı bi tarif.osmaniyeliler bu şekilde yapıyor.

Leave A Reply