Su ve Diğer İçeceklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Uzmanlar günde 2-2,5 litre su içmemizi tavsiye ediyor. Bilim insanları içtiğimiz suyun ruhsal, bedensel ve zihinsel sağlığımızı doğrudan etkilediğini açıklamaktadırlar. Su ve diğer içecekler sağlığımızı bu derecede doğrudan etkilediğine göre hangi su ve içecekleri içmeliyiz.  Esas önemli olan konu budur.

SERT, CANLI VE HAFİF SU

Yaylalara gidenlerimiz bilirler; karlı dağların doruklarından eriyerek gelen ve kaynağından veya pınarın gözünden içtiğimiz su, buz gibi soğuk olmasına rağmen  hasta olmamıza sebep olmaz ve midenizde şişkinlik hissi vermez.  Sebebi, suyun yükseklerden aşağıya doğru kesintisiz hareket ederek  hafiflemesiyle canlılığını koruması olarak açıklanmaktadır. Buradan anlaşıldığı üzere sert, hafif ve canlı olan suları içmeliyiz. Hareketsiz ve uzun süre bekletilen sular canlılığını kaybettiğinden insan sağlığına faydalı olma özelliliğini kaybetmektedir.

 DOĞAL İÇECEKLER

Kola gibi asitli içecek yerine su veya aşağıda belirttiğimiz ve sitemizin içecekler kategorisinde yer alan içecekleri içmeliyiz. Hazır, ağzı kapalı, paketlenmiş veya yarı işlenmiş içeceklerde özellikle meyve sularında kıvam artırıcı, gıda boyası v.s katkı maddeleri içerdiğinden kesinlikle uzak durmalıyız. Taze sıkılmış meyve ve  sebze suları tazeliğini kaybetmeden (İlk yarım saat içinde) tüketmeliyiz.

Sitemizde yer alan içecek tariflerinden

Ev yapımı yoğurt  ile yapılmış ayran, kayısı suyu, çilekli limonata, ev yapımı limonata, şeftalili erik suyu, Osmanlı şerbeti, Erik şerbeti, Kızılcık Şerbetini çok pratik ve güvenle yapıp içebilirsiniz. Hiçbir tarifimizde katkı maddesi bulunmamaktadır.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply