Süt Reçeli (Dulce de leche )Tarifi

0

Çocuklarımıza içinde hiç bir katkı maddesi olmadan yedirebileceğimiz çok lezzetli bir reçeldir süt reçeli. Ayrıca pasta ve  kurabiyeleri de bu reçeli kullanarak kaplayıp tüketebiliriz.

Mutfak:Amerika       Porsiyon: 1 kavanoz ( 350 g)      Hazırlık: 5 dk.      Pişirme: 50 dk.

Süt Reçeli (Dulce de leche ) Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 litre günlük süt
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 çay kaşığı karbonat

Süt Reçeli (Dulce de leche ) Yapılışı

Süt reçeli tarifi için derin bir tencereye sütü katarak kaynatalım ve şekeri ilave edelim.
5 dk kadar kaynadıktan sonra karbonatı katalım ara ara karıştırarak pişirelim.
Benim yaptığım süt reçeli 50 dk da pişti.

NOT : Tenceremiz mutlaka derin olmalı karbonatı katınca kabarıyor. Süt reçeli pişerken ne kadar çok karıştırarak pişirirseniz rengi karamel olur. Yoksa kararıyor.

Share.

About Author

Yemek tarifleri siteniz varsa, size sorulan ilk soru Nerelisiniz sorusudur. Osmaniye, Gaziantep veya Hataylıyım dediğinizde insanlar daha yakından ilgi gösteriyor. Takipçilerimiz, Resimli ve denenmiş tariflerimizi yaptıklarında siz bu işi biliyorsunuz, tam damak tadımıza uygun, nefis tarifler övgüsüne mazhar oluyorsunuz. Nereliyim sorusuna gelince, babam Gaziantepli, ben Hatay’da doğdum, Osmaniye’de büyüdüm ve 1997 yılından bu yana Ankara’da yaşıyorum. Osmaniye’de büyümüş olmam, Gaziantep ve Hatay yemek kültürü ile yetişmiş olmamda en büyük avantajım olmuştur. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim. Benim ve her biri birbirinden değerli diğer şeflerimizin paylaştığı her bir tarifleri, birebir uyguladığınızda mükemmel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Biz bu işi biliyoruz ve çok iddialıyız.

Leave A Reply